W 1914 roku dorosłe dzieci zaprzyjaźnionych rodzin spędzają wakacje w Odessie. Nawiązują kontakty z bohemą artystyczną. Nastrój przerywa zbliżająca się wojna i ogłoszenie mobilizacji...
W 1914 roku dorosłe dzieci zaprzyjaźnionych rodzin spędzają wakacje w Odessie. Nawiązują kontakty z bohemą artystyczną. Nastrój przerywa zbliżająca się wojna i ogłoszenie mobilizacji...
Spychała decyduje się na konspiracyjną pracę na rzecz formującego się polskiego korpusu Dowbora-Muśnickiego. Gorącym uczuciem obdarza go Ola, ale on nie jest zainteresowany tą znajomością.
Józio Royski i Janusz Myszyński uczestniczą w walkach. Ich oddział zostaje rozbrojony. Spychała wysyła ich do Kijowa. Stamtąd Józio i Janusz wyruszają do oddziałów generała Hallera.
Maria sprzedaje cenne przedmioty, które udało jej się ocalić z Ukrainy i kupuje Januszowi majątek. Gołąbkowie wychowują już drugiego syna. Mija sześć lat. Janusz wyjeżdża do Francji.
Ewelina Royska i jej syn Walery mieszkają w Pustych Łąkach. Krystyna, żona Walerego, prosi Ewelinę o pomoc w uzyskaniu rozwodu. W Komorowie, gdzie gospodaruje Janusz Myszyński, pojawia się Zosia Zgorzelska. Nie ma pracy.
W sierpniu 1939 Elżbieta Szyllerówna śpiewa w filharmonii pieśni swego brata Edgara. Alo wyjeżdża do Anglii, księżna Bilińska za granicę, Antek idzie do wojska. Spychała decyduje się pozostać w kraju.
Spychała spotyka się z Olą. Przyjeżdża Helenka. Janusz ulega jej urokowi. Działania wojenne dobiegają końca. Alo odnajduje panią Royską. Razem z nią mieszkają Ola Gołąbkowa i Aniela. Alo zostaje właścicielem Komorowa.
Adaptacja niegdyś bardzo głośnej, dziś już nieco zapomnianej książki Jarosława Iwaszkiewicza. Przedstawione z epickim rozmachem dzieje polskiej inteligencji od "pierwszych dni lipca 1914 roku" do jesieni roku 1947. Historyczne przełomy i kataklizmy sąsiadują w serialu Kutza z równie burzliwymi dziejami miłości, zdrad i tragedii, których doświadczają poszczególni bohaterowie.