Zbudowanie piramidy schodkowej Dżesera zapoczątkowało nowy etap w dziejach budzącej podziw architektury starożytnego Egiptu. Ogromne kamienne konstrukcje stały się znakiem rozpoznawczym na setki lat.
Ekipa Marka Lehnera natrafia na ruiny, które mogły być częścią jednego z najważniejszych pałaców starożytnego Egiptu. Archeolodzy odkrywają miejsce, z którego kierowano budową Wielkiej Piramidy.
W Sakkarze badacze odkrywają artefakty z czasów Ramzesa II, uważanego za najpotężniejszego faraona starożytnego Egiptu. W grobie architekta tego władcy naukowcy natrafiają na komorę pełną mumii.
Specjaliści natrafiają na komorę grzebalną pradawnej piramidy. Liczą, że znajdą mumię władcy sprzed 4400 lat. Do tej pory nie udało się poznać piramidy Sahure z uwagi na zawalone wnętrze.
W starożytnym mieście Filadelfia, współcześnie nazwanym Fajum, archeolodzy odkryli doskonale zachowaną mumię. Badacze dociekają, jak szczątki przetrwały w tak dobrym stanie przez ponad 4000 lat.
Autorzy serii zdradzą, jak Kleopatra wykorzystywała religię do osiągnięcia swoich celów. Na terenie starożytnej Filadelfii zespół natrafia na starożytną trumnę i inne cenne przedmioty.
W sarkofagu otwartym w Oksyrynchos archeolodzy natrafiają na malowaną mumię. W górach, na stanowisku Filadelfia, zespół schodzi w dół głębokiego na 12 metrów szybu w poszukiwaniu komory grzebalnej.
Archeolodzy badają tajemniczą dynastię faraonów zwanych Królami Słońca, którzy panowali 1000 lat przed Tutanchamonem. Opowiedzą o transformacji społeczeństwa, gdy nowa religia zmieniła losy imperium.
Zespół archeologów przygląda się legendom i artefaktom związanym z najsłynniejszą władczynią Egiptu - królową Kleopatrą. W Sakkarze badacze poszukują znalezisk w wielkim grobowcu.
Naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, jak naprawdę wyglądały relacje ostatniej władczyni Egiptu z Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem. W tym celu próbują odkryć grobowiec Kleopatry.
Okres między wznoszeniem piramid a rządami Tutanchamona w historii Egiptu nadal pozostaje tajemnicą dla naukowców. Archeolodzy prowadzą badania nad grobowcami z tego czasu.
Opowieść o tym, w jaki sposób plądrowano piramidy pochodzące z czasów starożytnego Egiptu. Jeden z grobowców został wiele razy okradziony, a także wykorzystany jako miejsce pochówku.
Naukowcy podejmują się próby rozwikłania zagadki związanej z Tutanchamonem. Ponownie przeszukują miejsce pochówku władcy. Natrafiają na ślad świątyni, którą faraon odnowił ku czci boga Sobka.