W szpitalu pojawia się kobieta, której uroda rozprasza House'a i pozostałych. Jedynie dr Remy potrafi spokojnie zająć się jej przypadkiem i ustalić przyczynę choroby. House spotyka się z kolegą ze studiów.
Do szpitala trafia 29-letnia przedszkolanka Rebecca Adler, u której lekarz rodzinny rozpoznał nowotwór mózgu. Po kolejnych badaniach doktor House stawia własną, inną diagnozę. Okazuje się, że on również się myli.
Nastoletni Dan trafia do szpitala z objawami nocnych lęków i podwójnego widzenia. Lekarze próbują postawić diagnozę. House prowokuje Foremana do zakładu o to, czy opiekun chłopca jest rzeczywiście jego biologicznym ojcem.
Brandon traci przytomność. W szpitalu jego stan gwałtownie się pogarsza. Dr House stawia hipotezę, że Brandon zapadł jednocześnie na dwie choroby. Później zmienia zdanie. Twierdzi, że chłopak uległ zatruciu pewnym lekiem.
W szpitalu zaczynają chorować dwa noworodki, które przyszły na świat w różnych salach porodowych. Dr House podejrzewa ognisko infekcji. Cuddy zgadza się zamknąć porodówkę dopiero po wykryciu następnych przypadków.
Do szpitalnej przychodni trafia zakonnica ze zmianami na dłoniach. Jest przekonana, że to stygmaty. House zleca podanie leku przeciwko alergii, co doprowadza do zatrzymania krążenia u pacjentki.
W szpitalu dochodzi do niebezpiecznego incydentu z udziałem lekarza i jednego z pacjentów. House i jego podwładni zostają objęci opieką doktora Waltera Cofielda, szefa neurochirurgii. Każdy z lekarzy musi opisać wydarzenie.
Do szpitala trafia młoda zakonnica Moira, która rozważa odejście z klasztoru. Pacjentką opiekuje się Chase. Między nią a lekarzem tworzy się niezwykła więź. House wszelkimi sposobami próbuje uprzykrzyć życie Taubowi.
Na obserwację do kliniki trafia doradca małżeński, który nagle stracił przytomność. House i jego ukraińska żona Dominika próbują przekonać pracownika urzędu imigracyjnego, że tworzą zgrane małżeństwo.
House i jego zespół zajmują się niewidomym Willem, który zapadł na tajemniczą chorobę tuż przed tym, jak miał poprosić o rękę swoją dziewczynę. W Princeton-Plainsboro zjawia się matka House'a, Blythe.
Adams podejrzewa, że House jest poważnie chory. Zleca asystentom lekarza, by odkryli, co mu dolega. Jednak House symuluje chorobę, by przekonać się, kto doniesie na niego Foremanowi. Robi to Chase. House daje mu za to bolesną nauczkę.
Do Princeton-Plainsboro trafia 22-letni hokeista, który stracił przytomność na lodowisku. Po kilku nietrafionych diagnozach zespołowi udaje się postawić tę właściwą. Wilson odkrywa, że może mieć 11-letniego syna.
Zespół zajmuje się przypadkiem Henry'ego, który płacze krwią. Lekarze próbują znaleźć przyczynę jego tajemniczej przypadłości. W międzyczasie House postanawia z pomocą Dominiki zniszczyć związek Emily.
Do szpitala trafia chłopiec, który ma problemy z oddychaniem. Objawy nasilają się. Chase i dr Park rozmawiają o swoich snach erotycznych. Dominika odkrywa oszustwa House'a. Wilson wyznaje przyjacielowi, że ma raka.
W postawieniu diagnozy 6-letniej Emily przeszkadza jej matka, która specjalizuje się w schorzeniach córki. Lekarze odkrywają, że chroniąc ją przed chorobami, przyczyniła się do pogorszenia jej zdrowia.
Lekarze zajmują się przypadkiem doktora Petera Treibera, patologa w Princeton-Plainsboro. Mężczyzna zna tajemnice personelu szpitala i obsesyjnie boi się o swoje bezpieczeństwo. Jedyną osobą, której ufa, jest House. Ten jednak pozostaje nieuchwytny.
Lekarze zajmują się przypadkiem studenta college'u, który podczas treningu dostał krwotoku z nosa. Przy okazji odkrywają, że chłopak cierpi na schizofrenię - słyszy głos zmarłego brata. Wilson spotyka się z Trzynastką.
Specjaliści z Princeton-Plainsboro leczą mężczyznę uzależnionego od narkotyków (James Le Gros). Spotkanie z pacjentem skłania House'a do przeprowadzenia rozrachunku ze swoim życiem i podjęcia ważnych decyzji dotyczących przyszłości.
Serial skupia się na osobie dr House’a, niekonwencjonalnego, ale genialnego lekarza kierującego zespołem diagnostycznym szpitala klinicznego Princeton-Plainsboro.