Najdziwniejsze przedmioty
S01E04 - Starożytny komputer, gołąb i rzymska nanotechnologia
Badacze sprawdzają, czy skorodowana bryła brązu znaleziona na dnie morza to naprawdę liczący 2 tys. lat komputer. Próbują też dociec, czy ważąca 450 kg bomba z czasów II wojny światowej rzeczywiście była pilotowana przez gołębia.
Więcej informacjiOdcinki
Moneta wikingów, starożytny dysk i martwa dziewczyna, której wielu zawdzięczało życie
Badacze sprawdzają, czy odłamek metalu znaleziony w miejscu wykopalisk związanych z rdzennymi Amerykanami rzeczywiście pochodził od wikingów. Próbują też odpowiedzieć na pytanie, czy gliniany dysk z Krety jest wytworem najstarszej cywilizacji Europy.
Złoty dysk, księga tajemnic i magiczne lustro
Naukowcy sprawdzają, czy złoty dysk oddalony o miliardy mil może ujawnić, że jest życia poza Ziemią. Badają też liczący 600 lat Rękopis Wojnicza, którego nadal nikt nie potrafi odczytać.
Złoty kapelusz, kostka nazistów i zegar wart miliard funtów
Naukowcy sprawdzają, czy mający 3 tysiące lat kapelusz ze złota naprawdę pokazuje przyszłość. Zastanawiają się, jak maleńka metalowa kostka mogła wygrać wojnę dla Hitlera oraz czy skomplikowany zegar mógł rozwiązać problem wart miliardy funtów.
Fałszerstwo, szpieg i parowy mózg
Badacze sprawdzają, dlaczego przez pół wieku eksperci dawali się nabrać na sfałszowaną skamielinę człowieka. Próbują też zrozumieć, jak kawałek drewna i kilka kawałków pogiętego metalu stały się jedną z najgroźniejszych rosyjskich broni.
Szaman z epoki lodowcowej, niebo z epoki brązu i staempunkowe światło
Naukowcy sprawdzają, czy licząca 11 tysięcy lat obrobiona czaszka jelenia to dowód na istnienie najwcześniejszej znanej religii. Badają też dysk z epoki brązu pokryty złotą dekoracją. Możliwe, że jest on najstarszym znanym przedstawieniem kosmosu.
Podobne audycje
O audycji
W wielu lokalizacjach na Ziemi znajdują się wyjątkowe obiekty, które można nazwać prawdziwymi unikatami. Można je znaleźć w muzeach, laboratoriach i magazynach umiejscowionych na całym świecie, a teraz - dzięki rozwojowi technologii - także lepiej poznać ich tajemnice. Wykorzystanie grafiki 3D pozwala rozebrać te niezwykłe przedmioty na części, dotrzeć do najdrobniejszych szczegółów, a nawet odbudować zagubione lub zniszczone artefakty.